Aster’de Sürdürülebilirlik…

Bu hafta, Aster Tekstil olarak Sürdürülebilirlik alanında biz neler yapıyoruz konusuna değinmek istedik.

Biz, Aster Tekstil Grubu çatısı altında 26 yıldır istikrarla, daima Sürdürülebilirlik yolunun izinde müşterilerimize hizmet veriyor, ülkemiz için değer yaratma niyetiyle çalışıyoruz.

Dünyamızın geleceğini düşünerek oluşturduğumuz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı, ilerleyen nesillere sağlıklı ve temiz dünya bırakma vizyonumuz çerçevesinde ele alıyoruz.

Bu sebeple de sürdürülebilir moda tasarımı ve üretiminde lider olma anlayışıyla, sektörümüzde global bir bakış açısı yaratarak tasarım-üretim-hizmet modelinde mükemmelliği hedefliyoruz.

Paydaşlarımızla ilişkilerimizde güveni esas alıyoruz. Sektörümüzde yıllara dayanan birikimimiz ışığında çözüm odaklılık ve tasarım gücümüz sayesinde bu kuvvetli iş birliğini sağlıyoruz. Sürdürülebilirliğin, işimizi devam ettirebilmenin en temel basamaklarından biri olduğunu biliyoruz.

Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Kadının Güçlenmesi Prensiplerinin sektörümüzde ilk imzacıları arasında yer aldık ve geleceğimizi koruma altına almak adına adım attık.

Geniş coğrafyalara yayılan, farklı kategorilerde ürettiklerimizi topluma ulaştırmak için çalışırken, diğer uğraşımızın da “insan odaklı” olması gerekliliğinin farkındayız. Dolayısıyla, Aster’de hem çalışma arkadaşlarımızın sağlığı, güvenliği ve mutluluğu hem de tüketici boyutunda risk olabilecek durumların en aza indirgenmesi için yüksek gayret gösteriyoruz. Tesislerimizin tümünde, hizmet verdiğimiz sektörde global standartlar seviyesinde yer alan en iyi sertifikaları gururla taşıyoruz. Çünkü, toprağı, doğayı, çevreyi ve insanı ilk sıraya koyuyoruz.

Biz, Aster’de etik ve uyum konusuna büyük önem atfediyoruz. Gerek tedarikçi gerekse çalışan ilişkilerimizde bu vizyonu yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Sorumlu Tedarik Zinciri anlayışımızla, şeffaf bir politika çerçevesinde,  tedarikçilerimizi değerlendiriyor, gelişimlerine katkıda bulunuyoruz.

Aster’de bir ürünün kağıt üzerindeki halinden tutun, tüm üretim süreçlerinde dünyamızın doğal güzelliklerine ve sürdürülebilirlik ilkelerimize zarar vermeden, çevresel boyutlarını da düşünerek hayata geçiriyoruz.

Duyarlı tasarım ve üretim felsefesiyle ekonomik kalkınmaya dair sorumluluğumuzun da getirdiği bilinçle, atıkları azaltmak, kaynakları doğru kullanmak ve geri dönüşüm süreçlerinde ARGE ve inovasyona yatırım yapıyoruz.

Kaynak verimliliğini çevresel olarak ele almamızın yanı sıra ekonomik boyutuyla da önceliklendiriyoruz ve değer katan tekstil üretimi yapmakta olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyoruz. Bu yol haritamızı Aster içerisinde üst yönetimden başlayarak, her seviyedeki çalışma arkadaşımıza ve etkileşim içerisinde olduğumuz eko sisteme sirayet etmesini amaçlıyoruz.

Elbette ki bu konuyu sadece çevresel duyarlılıkla sınırlandırmıyor, toplumsal ve sosyal değerlerimizin de izini takip edere adımlarımızı atıyoruz. 2015 yılında insanlarımızın hayatına ve içinde bulundukları ortamlara uzun vadeli iyileştirmeler getirmek amacıyla Aster Vakfı’nı kurduk. Bu yapı altında, yürüttüğümüz pek çok eğitim projesi ile gelecek nesillere ışık tutmayı hedefledik. 2017 yılında, Kars’ın Arpaçay ilçesinde 4 derslik, 1 anasınıfı, kütüphane, yemekhane, öğretmen lojmanı ve çocuk parkı bulunan ilkokul yapımını gerçekleştirdik. Vakıflaşma bilinci ile hareket ederek, sadece eğitim amaçlı değil, sanat, sağlık, hayvan hakları, çevre ve insan haklarına kadar pek çok farklı gönüllü çalışmayı desteklemek amacıyla gerçekleştirmek istedik. Bugüne kadar LÖSEV, Tohum Otizm Vakfı gibi iş birliklerimizle birlikte, Soma Faciasında ailelerimizin ve çocuklarımızın ihtiyaçlarında onların yanında olmaya gayret ettik. Elbette ki, barınaklarda yaşayan dostlarımızı unutmadık ve atık kumaşlardan ürettiğimiz minderle onlara sıcak bir ortak sağladık.

Bundan sonra da imza atacağımız tüm projelerde, topluma, müşterilerimize, paydaşlarımıza ve doğaya olan sorumluluğumuzun her zaman bilincinde hareket edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *